Back

5 Najczęściej Popełnianych Błędów w Content Marketingu

Jakie są najczęściej popełniane błędy przy prowadzeniu content marketingu? Dobry content marketing to po prostu kampania, która ma za zadanie podbić serca naszych odbiorców. Co jednak w sytuacji, gdy wydaje nam się, że wygrywamy poszczególne bitwy, ale ostatecznie całe przedsięwzięcie zakończone zostaje porażką?

Może się tak dziać z kilku powodów:

💡 braku wytrwałości w planowaniu i stosowanie chaotycznych zmian,

💡 nie doprecyzowaniu do jakiej grupy odbiorców chcemy trafić,

💡 stosowaniu treści w monotonny sposób,

💡 agresywnym wciskaniu usług lub produktów,

💡 niewyróżniających się kreacji.

Po pierwsze – brak przemyślanej strategii

Działania reklamowe powinny być kierowane w skoordynowany sposób i określały dokładnie, co chcemy osiągnąć. Chodzi o zwiększenie sprzedaży jednej usługi czy zbudowanie aktywnej społeczności? Nagłe zmiany w trakcie realizacji strategii mogą zburzyć lejek sprzedażowy, który tak misternie skonstruowaliśmy.

Po drugie – niesprecyzowana grupa docelowa

Zastanów się, kim dokładnie jest Twój odbiorca – ile ma lat, jakie wykształcenie, pochodzenie, gdzie mieszka, co może go zainteresować oraz jakie ma możliwości finansowe. Wiele kampanii opiera się na treściach, które nawet jeśli są bardzo dobre, to docierają do kompletnie innej grupy docelowej niż właściwy klient. Należy unikać prób dotarcia do wszystkich jednocześnie, a zamiast tego, skupić się na konkretnej “personie”.

5 Najczęściej Popełnianych Błędów W Content Marketingu grafika błędy banan poślizg na skórce od banana

Po trzecie – monotonia przekazu

O dobrych treściach już wspomnieliśmy i tutaj powinno się dodatkowo zaznaczyć, że należy je różnicować! Choćbyśmy mieli niezliczoną ilość pięknych zdjęć przedstawiających, starannie skomponowane dania, to jednak – powiedzmy sobie szczerze, przejedzą się naszym odbiorcom prawdopodobnie po kilku pierwszych postach. Produkt można przedstawić na nieskończoną (prawie) ilość sposób, dlatego przełamuj schematy – stosuj zdjęcia, grafiki i filmy oraz różne formaty reklamowe.

Po czwarte – nachalna sprzedaż

Tak, w content marketingu chodzi o sprzedaż, ale aby ją osiągnąć, należy unikać typowo sprzedażowych treści! Oksymoron? Jeśli tworzysz wpis na bloga, nie skupiaj się na tym, by jak najlepiej zareklamować swój produkt. Zamiast tego przekaż odbiorcy wartościową informację, której potrzebuje. Skoro firma dobrze zna na danym temacie, warto sprawdzić, co więcej ma do zaoferowania.

Po piąte – nudny content

Internet jest mocno przesycony w kółko powtarzającymi się treściami, dlatego znajdź w sobie odwagę na podejmowanie nowych tematów. Wyznaczanie trendów nie jest takie proste, ale warto przynajmniej próbować.
Śledź nowinki, eksperymentuj i wywołuj jakieś emocje! Kreacje reklamowe, które mogą wydawać się “trudniejsze”, albo po prostu odważne i na czasie, pozwalają Twojej marce na dłużej zapaść w pamięci odbiorców.

Na koniec pamiętaj, aby analizować treści! Może się to wydawać oczywiste, ale nie każdy to robi. Dzięki dokładnej obserwacji swoich sukcesów i porażek będziesz mógł określić, który typ content’u – treści w social media, cieszy się zainteresowaniem, a z którego lepiej zrezygnować.